Skorzęcin

Skorzęcin to największy w Wielkopolsce ośrodek sportowo-wypoczynkowy. Położony między dwoma jeziorami - Białym i Niedzięgiel, otoczony przepięknymi lasami. Tu, nad czystymi jeziornymi wodami, oddychając świeżym powietrzem, przesyconym wonią lasów, można na prawdę odpocząć.

Skorzęcin przez okrągły rok służy spragnionym wypoczynku wieloma atrakcjami, jak również bogatą bazą noclegową. Są tu znakomite warunki do wędkowania. Jesienią czekają na grzybiarzy okazy prawdziwków czy podgrzybków. W Skorzęcinie, jak mało gdzie, nie tracisz kontaktu z przyrodą a także możesz uprawiać wiele różnych sportów nawet ekstremalnych. Możesz skorzystasz z konnych przejażdżek, pieszych wędrówek czy tras rowerowych.

W 2011 roku do użytku oddano boisko do piłki nożnej ze sztuczną nawierzchnią, nowe boiska do koszykówki i siatkówki oraz dwa korty teniskowe. W 10 wypożyczalniach sprzętu pływającego z pewnością znajdziemy coś dla sisbie. Kiedy zatęsknimi za stałym lądem, czeka na nas wypożyczalnia rowerów i rykszy. Rozrywkę zapewnią nam dodatkowo 3 salony gier. Również najmłodsi znajdą w Skorzęcinie coś dla siebie, bowiem znajduje się tu także wesołe miasteczko. Możemy być pewni, że nie umrzemy tu z głodu, ponieważ na gości czeka około 50 punktów gastronomicznych. Wieczorem możemy udać się na dyskotekę, jak i inne imprezy. Znajdziemy tutaj również niejeden sklep, pocztę, fryzjera oraz policję.
Skorzęcin oferuje wiele innych atrakcji, jednak największą z nich jest ujmująca przyroda! Długa piaszczysta plaża (około 600 metrów długości), ponadto cały ośrodek otoczony jest drzewami. Powietrze przeszywa wspaniały zapach czystego lasu. Nic dziwnego skoro z ośrodkiem w Skorzęcinie graniczy przepiękny las. Można rzec, że Skorzęcin leży pośrodku lasu, więc jest to idealne miejsce na długie spacery. Również wędkarze znajdują tu swój raj na Ziemii!

Informacje o jeziorze Niedzięgiel (Skorzęcińskim)
Powierzchnia tego jeziora zajmuje 630 ha (641 ha przy maksymalnym poziomie wody, spiętrzone przy stopniu wodnym; przy niskich stanach wody - 550 ha), co czyni je jednym z największych jezior Wielkopolski. Jezioro posiada 5 wysp, największą z nich jest "Znicz" o powierzchni 3 ha.
Największa głębokość wynosi 21,6 m, długość 6400 m, szerokość 2800 m, objętość 30090 - 36000 tys. m3 (parametry te są zależne od poziomu wody). Średnia głębokość to 5,5 m, powierzchnia zlewni całkowitej zajmuje 45,7 km2. Długość linii brzegowej wynosi ponad 20 km. Wysokość tafli jeziora mieści się na 103,2 m n.p.m.
Z jeziora wypływa rzeka Noteć Zachodnia. Pobliski wał morenowy wznosi się ponad 20 m ponad taflę jeziora - 123 m n.p.m. (nieco dalej w stronę Powidza - 132 m .n.p.m.). W pobliżu jeziora Niedzięgiel są jeziora Białe i Czarne.

Ścieżki rowerowe

Mała pętla ok. 6,5 km. Od bramy ośrodka w kierunku płn. Okrąża Jezioro Białe, zbliża się do Jeziora Czarnego i wraca do ośrodka (bardzo dobrze oznakowana)
Duża pętla ok. 20 km. Początkowo pokrywa sie z trasą małej potem skręca na płn. - zach. w kierunku drogi Sokołowo-Ostrowite Prymasowskie. Niezwykle urokliwe trasy leśne przygotowane przez Nadleśnictwo Gniezno.

Piesze wycieczki

W Skorzęcinie krzyżują się dwa szlaki piesze.
Zielony - początek swój ma w płd. części Jeziora Ostrowickiego poprzez Popielarze, Piłkę, wschodnią część Jeziora Białego wchodzi na teren ośrodka, dalej prowadzi do wsi, stamtąd na południe okrążając Jezioro Niedzięgiel dociera do Powidza.
Czarny - wbrew swojej nazwie okrąża przepiękne Jezioro Białe poprzez Popielarze i Piłkę wraca do ośrodka.

Inne atrakcje w okolicy

Gniezno (25 km) - Katedra i skarbiec, oraz Muzeum Początków Państwa Polskiego.
Czerniejewo (31 km) - Barokowo-klasyczny Zespół Pałacowy, Powozownia, przejażdżki bryczkami
Pobiedziska (50 km) - Skansen Miniatur. Miniatury 100 budowli Slaku Piastowskiego w skali 1:20
Rogowo (53 km) - Zarolandia - Największy park dinozaurów w Polsce, jeden z największych w Europie.
Biskupin (65 km) - Muzeum Archeologiczne. Osada obronna kultury łużyckiej (powstała ok 740 r. p. n. e.)
Licheń (75 km) - Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej.

 
Copyright © 2014 by www.arkadiaskorzecin.pl
Wszystkie prawa zastrzeżone.
FHU J3M Michał Kwapich
Os. Orła Białego 9c/7
62-200 Gniezno
NIP 7842108316
statystyka